12.ročník (2003)

12.ročník - mladší kategorie: 15.3.2003, kulturní středisko Omega (Musilova 2a, Brno - Husovice)

Letošní ročník by se dal jednoduše charakterizovat jako moderátorská kalamita – v jakémkoli slova smyslu. Dopoledne měl jako obvykle moderovat Luboš, jenže v pátek večer volal, že má antibiotika. Takže nezbylo, než si těsně před začátkem vyhlédnout nějakou vhodnou „oběť“ a té přidělit funkci. Naštěstí se to povedlo hned na první pokus a Sojka s Včelkou pomalu ani nevěděly, jak se na tom pódiu ocitly. Tímto jim vyjadřuji svůj veliký dík a obdiv, jednak že se vůbec nechaly ukecat, a také za to, jak bravurně to zvládly, neboť měly na přípravu ani ne 15 minut, a to ještě musely vyzpovídat porotu. Aby toho na ně nebylo málo, tak ihned po přestávce asi na 10 minut vypadl proud – přesně v okamžiku, kdy obě moderátorky vystoupily na pódium, aby uvedly další skupinu... Sojka s Včelkou však skvěle zvládly i tuto nečekanou situaci, chopily se kytar a okamžitě rozezpívaly celý sál.
Z vystoupení skupin v mladších kategoriích asi nejvíce zaujali Pribiňáčci (světlušky z Bystrce), a to zejména poslední písní Pramen zdraví z filmu Ať žijí duchové. Jako doprovod zvolily mj. láhve naplněné vodou (viz foto), a nutno uznat, že synchronizaci měly zvládnutou perfektně. Na závěr se pak na publikum snesl déšť pribiňáčků - naštěstí prázdných. Při konečném sčítání bodů se však ukázalo, že Pribiňáčky o jediný bod předstihla Káňata ze Třináctky, která si tak odnesla vítězné sluníčko a putovní sošku. Pribiňáčci si však po právu odnesli prvenství ze nejlepší celkový dojem. Za zmínku stojí také skupina Mravčeláci, v níž kromě „standardních“ světlušek účinkovaly také předškolní Včeličky ve věku 4 a 5 let. Miláčkem publika se stala zejména ta nejmenší z nich, která s velkým zaujetím a legračními grimasami tleskala do rytmu o 3-4 doby později než všichni ostatní. :-)  Celé vystoupení ale bylo moc milé a právem bylo odměněno bouřlivých aplausem. U vlčat již potřetí za sebou, a celkově po šesté z dvanácti ročníků, zvítězil Orion ze Dvojky.

Odpoledne měla moderovat loňská osvědčená dvojice Precla + Šampus. Když ještě čtvrt hodiny před začátkem po nich nebylo ani vidu ani slechu, bylo jasné, že někde musí být chyba. A byla. Krátkým telefonátem bylo zjištěno, že moderátoři se spletli o hodinu (bohužel špatným směrem), tudíž dle jejich nejlepšího vědomí a svědomí měli ještě spoustu času… Nemaje vhodných obětí, musel jsem se tentokrát na pódium vydat sám a doufat, že P+Š dorazí co nejdřív. A opravdu – u třetí skupiny tu byli jak na koni. Naštěstí okamžitě převzali iniciativu a premiérové vysílání nové televize se mohlo rozjet naplno. Během chystání skupin se na obrazovce (pódiu) střídaly různé pořady, jejichž podobnost s těmi, jež jsou vysílány stávajícími televizemi, byla čistě náhodná (jak jinak) – pohádka, anketa mezi „náhodnými“ chodci, Snídaně se starou (viz foto), a dokonce i Počasíčko!
Co se týká hlavního programu, tedy soutěžních skupin, i mezi skautkami rozhodovaly o prvenství velmi těsné bodové rozdíly. Štěstí v podobě dvou bodů navíc se přiklonilo na stranu
Černých ovcí ze Dvojky (celkově čtvrté vítězství), takže pětinásobné vítězky Bim bam cililink seniors tentokrát skončily druhé. Patří jim však prvenství v tom, že na pódiu předvedly kromě písní i „módní přehlídku“ – barevné punčochy perfektně ladily se stejně barevnými mašlemi ve vlasech, estetický dojem byl nepřekonatelný (viz foto).
Při vyhlašování výsledků Šampus marně vyzvídal, kde že se dají takové nádherné punčochy zakoupit (doufám, že se mu to dodatečně povedlo, a příští rok uvidíme pokračování této přehlídky – v Šampusově podání to bude neopakovatelný zážitek…). Mezi skauty se o putovní vozembouch utkaly pouze dvě skupiny, vítězství jednoznačně patřilo
Termitům z Bystrce (viz foto).

Na závěr bych uvedl jeden postřeh, či spíše neúprosnou skutečnost podloženou čísly. Z výjimkou skautek se v posledních 5 ročnících projevuje postupný úbytek účinkujících skupin. Nejvíce je to samozřejmě vidět v chlapeckých kategoriích, kde letos zůstaly u vlčat 3 a skautů dokonce jen 2 skupiny! Přitom ve vlčatech bylo nejsilnější zastoupení v letech 96-99, ve skautech 99-00 (přirozené zpoždění, jak vlčata dorostla do skautů) – po 6 skupinách. Je jasné, že kluci na tom budou se zpěvem vždy poněkud hůře v porovnání s děvčaty, ale 2 nebo 3 skupiny z celého Brna je opravdu velmi málo. Při takovém počtu se již poněkud ztrácí význam soutěže, proto bych chtěl povzbudit všechny chlapecké oddíly, aby odložily případný ostych a přišly na Vozembouch předvést své umění. Mikrofony nekoušou a tréma ostatních není o nic menší než ta vaše. Hlavně se nebát!

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli s přípravou a průběhem Vozembouchu – dvornímu zvukaři Bobíkovi & jeho boys (Vláďa, Pedro,…), moderátorům Sojce + Včelce a Precle + Šampusovi, manuálům Whebovi, Jarikovi, Snortlinovi, Malmedovi, Pelcovi, Žabce, Miwe a všem ostatním.

Na 13.ročník v hojnějším obsazení, zejména u vlčat a skautů, se již dnes těší

Zico
Podřízené stránky (2): Audio 2003 Výsledky 12.ročníku
Comments