16.ročník (2007)

16.ročník - mladší kategorie: 10.3.2007, kulturní středisko Omega (Musilova 2a, Brno - Husovice)

Účastníček

Tak se mě zmocnil sentiment. 16 ročníků – když jsem šel s oddílem v roce 1992 na první Vozembouch, tak ti, kteří letos naposledy zpívali ve skautkách a skautech ještě lítali s holubama… Tenkrát jsme se v pohodě vlezli do DDM na Lesné, zvučení a nahrávání byla utopie, dnes nám je Musilka tak akorát a bez zvučení a nahrávek si Vozembouch ani nedovedeme představit. No co už, třeba budeme za pár let potřebovat Stadion a reportáž bude otvírákem večerních zpráv… :-)

Na letošní ročník se bude vzpomínat především díky pohádkovému dopoledni, jehož moderování se ujali čertík a vodník z pohádky Princezna ze mlejna. Nevěříte? Měli jste tam být, případně se podívejte do kroniky na fotky. Hlavně díky těmto dvěma postavičkám z účinkujících okamžitě spadla nervozita, všichni včetně dospělých se náramně bavili a dopolední program krásně plynul. Možná až zbytečně rychle. Kdyby existovala cena za moderování, nebylo by pochyb, kdo ji dostane – čertík Miwe a vodník Knofla, kterým tímto ještě jednou děkuji za báječný nápad i jeho perfektní realizaci. Čertík se rozhodčích i každé skupiny ptal na jejich nejoblíbenější pohádku a byl velmi spokojen, když odpověď většinou zněla “Princezna ze mlejna” kupodivu…:-). Také účinkující skupiny předváděly zajímavá vystoupení, často obohacená o nějaký pohybový či dramatický prvek. Nejvíce asi zaujalo pět poskakujících malých opiček (Vlaštovky), tři čuníci s nádhernými čumáčky (Bim bam cililink) a Bořek stavitel (Vrbovčátka). Termiti zase velmi názorně předvedli, co se stane, když se teda do té bedny konečně kopne… Porota výkony zodpovědně zhodnotila a v obou kategoriích po právu a s poměrně velkým náskokem uhájili prvenství loňští vítězové, světlušky i vlčata z Bystrce (24.středisko “Vrbovec”).

Odpolední program byl poněkud poznamenán tím, že v týdnu před Vozembouchem se odhlásilo několik skupin, většinou z důvodu nemoci či nedostatku členů, kteří odjeli na hory (prý lyžovat – no, spíš se opalovat a obdivovat krásu rozkvetlých jarních luk…). Pozitivem naopak byla účast Katky a Dalibora Štruncových (Cimbál Classic / Javory) v porotě a to, že po několika hubených letech v kategorii skautů konečně zase vystoupilo více skupin než jen dvě, konkrétně čtyři. Bohužel, jedné z nich porota při nejlepší vůli nemohla uznat píseň 'Hrobař' jako lidovou, a tak hodnoceny byly jen skupiny tři. Chtěl bych proto připomenout, aby si skupiny opravdu důsledně hlídaly, že písně budou odpovídat předepsaným tématickým kategoriím, aby pak nebyly zklamány, že jsou zařazeny mimo soutěž. To, že je autor neznámý, ještě automaticky neznamená, že píseň je lidová. Jinak ale i odpolední část soutěže probíhala v poklidu, tedy až do chvíle, kdy na pódium vtrhli Termiti s elektrickými kytarami a bicími, a uvedli publikum do varu. Logicky. Slovy to nelze dobře popsat, to se prostě musí vidět a slyšet… Z dívčích skupin zaujaly skoro všechny – vítězné Bim bam cililink sice ubraly na počtu houslí (letos jen troje, oproti loňskému rekordu, kdy měly patery), ale výkon byl opět jako vždycky dokonalý, skupina Jednou přišla se slušivými zimními doplňky (čepice, šály, rukavice), které účinkující v průběhu vystoupení postupně odkládaly, podobně jako Alea Acta Est, jejíž členky na poslední písničku dokonce sundaly kroje a zůstaly v letních šatech (během této změně vizáže zaznělo z míst, kde seděli fanoušci této skupiny, nesmělé volání “Ještě…”), Černé ovce měly baskytaru a u jedné písničky pantomimický doprovod, a Falešňáci kromě slušivých sukní ještě kontrabas (mimochodem, už by se mohli/y přejmenovat, vysvětlení “My jsme Falešňáci, a za chvíli uslyšíte proč” už dávno neplatí…). Jak je patrné z výsledkové listiny, i v odpoledních kategoriích obhájili prvenství loňští vítězové. Když započteme i roverský Vozembouch, tak Bystrcké středisko letos vyhrálo čtyři kategorie z pěti (tj. všechny kromě skautek, byť i ty se velmi činily a na vítězky ztratily pouhých 5 bodů – chudák Dave z toho měl těžkou depku…). Doufám, že to bude motivací pro ostatní střediska, aby se o něco podobného pokusila také. Zatím se ještě nikdy žádnému středisku nepodařilo vyhrát v jednom roce všech pět kategorií, ale zdá se mi, že Bystrc k tomu mílovými kroky míří. Vsadíte si, jestli se jim to povede…?

Tož tak. Tá dy dá dy dá… Děkuji všem účinkujícím za účast a předvedené výkony, rozhodčím za zodpovědné hodnocení, pomocným silám (Bris, Terorista, Jethro, Lída, Xall a další) za pomoc v zázemí, Karlovi za zajištění výroby sluníček, Jumimu za účastníčky a diplomy, moderátorům Miwe, Knofle, Daveovi a Váni za vlídné průvodní slovo, manželce, dětem, rodičům, Járovi Cimrmanovi, praotci Čechovi… Pokud máte zájem o CD z letošního nebo minulých ročníků, hlaste se na zico@email.cz. Tamtéž směřujte případné náměty, připomínky a komentáře k pravidlům či organizaci Vozembouchu. A těším se na 17.ročník (17 je moje oblíbené číslo…).

Zico

Podřízené stránky (2): Audio 2007 Výsledky 16.ročníku
Comments