21.ročník (2012)

21.ročník - mladší kategorie: 24.3.2012, společenské centrum Sýpka (Kytnerova 1, Brno-Medlánky)
Téma:
country & western / bluegrass

Účastníček
Začínáme už třetí Vozemboušskou desítku!
Opět na Sýpce, kde jsme loni oslavili kulaté jubileum, a kde se nám velmi líbí. Oproti minulým rokům letos přibylo soutěžních skupin - celkem se jich na pódiu představilo 25 (14 mladších, 11 starších), a to se ještě 3 skupiny odhlásily... I tak byl časový plán velmi napjatý a začátek byl stanoven už na 8:45 - půjde-li to tak dál, budeme muset začínat ještě o něco dříve, protože dopolední část se nám poněkud protáhla, takže starší skupiny začínaly o akademickou čtvrthodinku později.Dopoledního moderování se ujala roztomilá dvojice Maková Panenka a Motýl Emanuel v podání Knofly a Radima, a stejně jako v minulých letech Čertík a Vodník nebo Křemílek a Vochomůrka slavila u vlčat a světlušek velký úspěch - největší zřejmě na závěr před vyhlašováním výsledků, kdy Motýl Emanuel požádal Makovou Panenku o ruku...


Maková panenka a Motýl Emanuel
Moderátoři Maková Panenka a Motýl Emanuel
(Knofla a Radim)


Emanuel
Motýl Emanuel žádá Makovou Panenku o ruku

Skupiny se na pódiu střídaly v rychlém tempu a publikum se postupně dostávalo do varu. Již v minulých letech se v "kotli" pod pódiem střídali fanoušci a fanynky jednotlivých skupin, aby podpořili své skautské sourozence, kteří byli právě na pódiu. Letos se k tomu přidali ještě další diváci "bez rozdílu vah", tedy spíš "bez rozdílu skupin", a postupně budovali u hrany pódia další fan-club, který se stále rozrůstal a mohutně povzbuzoval každou účinkující skupinu bez ohledu na to, ze kterého byla oddílu či střediska. Musím říct, že to bylo velmi sympatické a přispělo to k báječné atmosféře, která na Sýpce celý den vládla.

Všechny skupiny předváděly výborné výkony, a když občas přece jen něco zaskřípalo (hudebně či pěvecky), vynahradilo se to choreografií a uměleckým dojmem. Za ten získala zvláštní cenu poroty skupina Los Berros, která mj. doprovodila své vystoupení vlastnoručně malovanými obrazy, takže divácký zážitek byl nejen akustický, ale i optický. Ostatní skupiny nezůstávaly pozadu - oranžová Šídla s princeznovskými korunkami k písni Když se načančám, Červenky s malými deštničky ve vlasech (a výborným hudebním doprovodem, za nějž získala dvojčata Šíša a Knedlík zvláštní cenu poroty), ostré "westmanky" Bim bam cililink s kovbojskými klobouky, stejně jako třeba následující Čekanky. Lotrandové zase zaujali netradičním hudebním doprovodem na nože v písni Pod dubem za dubem - prostě správní loupežníci (nejlepší v okrese).


Kotel
Kotel pod pódiem


Veverky
3.D/12 - Veverky
Los Berros
21.D/6 - Los Berros
 
Šídla
35.D/24 - Šídla (Když se načančám)
Medvíďata
18.Ch/6 - Medvíďata

Červenky
15.D/15 - Červenky
Píďalky
13.D/13 - Píďalky

Bim bam cililink
14.D/28 - Bim bam cililink

Čekanky
28.D/8 - Čekanky

Fénix
13.Bo/13 - Fénix
Lotrandové
13.V/13 - Lotrandové

Lumíci
15.D/15 - Lumíci


Po hudební a pěvecké stránce porota nejvíce ocenila skupinu Svišti - smíšenou skupinu z Hostěnic (6.středisko "A JE TO!"), která při své druhé účasti na Vozembouchu dosáhla na metu nejvyšší a po právu si odnesla putovní sošku pro absolutního vítěze. Vždyť taky za své vystoupení získali průměrně od každého porotce 28 bodů ze 30 možných! Mimochodem, Svišti byli loni na Vozembouchu poprvé a skončili druzí, letos byli podruhé a skončili první. Co bude následovat příští rok...? :-) 
Druhé místo získaly Bílý myši ze Dvojky - tradiční účastník Vozembouchů (19 účastí z 21 ročníků), a pomyslnou bronzovou medaili si odnáší loňští, a celkem šestinásobní, vítězové - Šídla z Bystrce (24.stř. "Vrbovec").
V podkategorii vlčat zvítězili a druhou putovní sošku si odnášejí Dvojkaři - ze 2.střediska "Dvojka" (jak ostatně název skupiny napovídá), kteří skončili celkově osmí, ale porazili další dvě čistě chlapecké vlčácké skupiny.


Svišti
Hostěnice/6 - Svišti


Svišti
Hostěnice/6 - Svišti (vítězové s putovní cenou)
Bílý myši
2.D/2 - Bílý myši (Počítací - třetí sloka)
 
Dvojkaři
 2.V/2 - Dvojkaři

Starší skupiny v odpolední části pokračovaly ve vysokém tempu, které nastavily mladší skupiny dopoledne. Nebylo skupiny, která by nechala publikum v klidu. Za všechny bych jmenoval např. Potrefené poštolky, zejména jednu z nich (Marušku) a její odzbrojující hlášky, podobně jako měl u Paroly jejich benjamínek Houba (no, Langošův divnej smích taky stál zato). Nelze nevzpomenout Falešňáky a jejich nástup, který byl právem oceněn zvláštní cenou poroty. Další originální nástup předvedly skautky ze Fčel-Koríšků, které se na pódium doslova vplížily (a pokud jsem si stačil všimnout, tak si některé odnesly i "památku" v podobě nějaké té třísky...). Za 21 let už toho na Vozembouchu bylo hodně, ale cenzura, jakou předvedly Bim bam cililink seniors u písně Soutěž, se objevila poprvé. :-)  A nezahálely ani Poštolky, které dotáhly dramatizaci písně Pověste ho vejš téměř k dokonalosti - jen místo "vejš" pověsily odsouzence "vbok"... A protože nejlepší má přijít nakonec, tak přišli Termiti (prý z Vidlákova, jak sami pravili). Jejich fousatý i rockerský outfit a elektrizující elektrický hudební doprovod podpořený zezadu bezvadnými bicími, za které si sedla stejně jako loni Maki, nenechal v klidu už vůbec nikoho, natož fanynky z kotle, které si po skončení Termitího "řádění" přiběhly pro podpisy - nejčastěji na ruce, pochopitelně...


Kecka a Bris
Moderátoři Kecka a Bris


SG-1
2.Ch/2 - SG-1
Černé ovce
2.D/2 - Černé ovce

Potrefené poštolky
21.D/6 - Potrefené poštolky
Falešňáci
 23.D/6 - Falešňáci

Ještěrky
43.Bo/28 - Ještěrky
Bim bam cililink seniors
14.D/28 - Bim bam cililink seniors
 
Poštolky
35.D/24 - Poštolky (Pověste ho vejš...)
Carcharias
13.D+13.Ch/13 - Carcharias

Fčel-Koríšci
15.D/15 - Fčel-Koríšci  (plížením vpřed!)
Parola
7.Ch+17.D/26 - Parola

Parola
7.Ch+17.D/26 - Parola (basista Langoš)
Termiti
36.Ch/24 - Termiti (Gorale, I Am the Man...)

Termiti
36.Ch/24 - Termiti (podpisy fanynkám)

Během počítání výsledků ještě vystoupila skupina Lodníci, v níž na mandolínu válí jeden z porotců - Tomáš Drtílek (většina jej zná asi z brněnské skupiny Zimour, která kdysi hrála i na roverském country bále v Bystrci). Lodníci hrají bluegrass a pochopitelně velmi dobře. Nicméně, když jsem loudil o přídavek, dalo netrpělivé publikum přednost vyhlášení výsledků... :-)


Lodníci
Lodníci (hosté)


Fčel-Koríšci
15.D/15 - Fčel-Koríšci (vítězky s cenami)

O první místo se strhla poměrně neuvěřitelná bitva - mezi první a třetí skupinou byl rozdíl pouhého jednoho bodu, a o druhém místě muselo rozhodnout pomocné hodnocení, přičemž i tady to bylo o jeden jediný bod! Porota pro jistotu všechny body u prvních tří skupin zkontrolovala a přepočítala... Žádná chyba objevena nebyla, a tak si nakonec putovní Vozembouch odnášejí Fčel-Koríšci (15.stř. "Kompas"), druhé skončily vítězky posledních čtyř ročníků Poštolky (24.stř. "Vrbovec") a třetí místo obsadili Termiti (rovněž
24.stř. "Vrbovec"). Je pravda, že v minulosti už došlo i na třetí kritérium pro určení pořadí, tj. věkový průměr, ale ještě nikdy nebyly rozdíly na prvních třech místech tak minimální. Porota se shodla na tom, že hodnocení bylo letos velmi složité, a že mohl vyhrát kdokoliv ze tří medailistů. Druhý putovní vozembouch si "bez boje" odnesli skauti ze skupiny SG-1 (2.stř. "Dvojka"), neboť byli jedinou čistě chlapeckou skupinou, stejně jako loni Exegeomai.

Chtěl bych poděkovat všem skupinám za výborné hudební i dramatické výkony,
moderátorům (Makové Panence, Motýlu Emanuelovi, Kecce a Brisovi), zvukařům z týmu ROSound za zvučení, svým skautským sourozencům ze 6.střediska za organizační pomoc a pochopitelně i ÚMČ Brno-Medlánky za zapůjčení sálu. Za rok zas!


Termiti
Termiti z Vidlákova

 
Termiti
Termiti (Fallen Leaves)

Bim bam cililink seniors (Soutěž)

Foto: Zico
Kompletní fotky jsou na Rajčeti: Mladší, Starší

Audio

přidáno: 11. 4. 2012 16:20, autor: Jakub Šebek   [ aktualizováno 23. 3. 2013 23:49 ]

Už je to tu! Audio záznamy jsou k poslechu a ke stažení v sekci Audio (v mp3, vždy všechny 3 písně každé skupiny v jednom souboru). Jenom se omlouvám vítězným Svišťům za chybějící poslední sloku Cizince - nastal v ní technický problém s nahráváním, ale podařilo se mi softwarovými úpravami zachránit většinu písničky za cenu toho, že po 4.sloce ("... každej z chlapů poslouchal jenom svůj dech.") následuje poslední refrén a konec.

Mám i nekomprimované wav soubory (cca 50-120 MB / soubor) - na požádání poskytnu, ale nebudu je všechny nikam hromadně nahrávat.

Vzhledem k malému zájmu o CD v posledních letech budou audio nahrávky k dispozici výše uvedeným způsobem, ale CD s výběrem nejlepších písniček z letošního ročníku nečekejte. :-)

Fotky

přidáno: 24. 3. 2012 14:04, autor: Jakub Šebek   [ aktualizováno 11. 4. 2012 16:21 ]

Fotky z letošního Vozembouchu jsou na Rajčeti (náhledy - Mladší, Starší, popř. hledejte alba uživatele "skautsky-vozembouch"), v plném rozlišení pak serveru www.uloz.to, po jednotlivých skupinách, konkrétně na těchto odkazech (popř. hledejte "Vozembouch-2012"):


MLADŠÍ

STARŠÍ


1-2 of 2

Comments