22.ročník (2013)

22.ročník - mladší kategorie: 23.3.2013, společenské centrum Sýpka (Kytnerova 1, Brno-Medlánky)
Téma: P.Skoumal (ML) / I.Mládek (ST)

Přestože letošní ročník se konal v úplně stejném termínu jako loni (posun pouze o jeden den), nebylo venku žádné jaro. Po mrazivých a podmračených dnech a týdnech sice slunce nesměle vykouklo, ale zima byla pořád. (A to jsme ještě nevěděli, že na Velikonoce bude chumelit, jako by se nechumelilo...) Naštěstí hudební výkony účinkujících skupin studené ráno nijak nepoznamenalo a diváci se brzy dostali do varu.


Letošní ročník se nedá nazvat jinak, než "rokem Svišťů". Když jsem v loňské reportáži psal, že
"Svišti byli loni (2011) na Vozembouchu poprvé a skončili druzí, letos (2012) byli podruhé a skončili první." a položil si řečnickou otázku "Co bude následovat příští rok (2013)...?", neměl jsem sebemenší tušení, jak pádnou odpověď dostanu. Nejen, že obhájili loňské vítězství v Mladší kategorii, ale odrostlejší Svišti s částí mladších utvořili samostatnou chlapeckou skupinu v kategorii Starší, a přestože to šli podle svých slov mezi starší a ostřílenější skupiny "jen zkusit" (byli mezi 10 staršími skupinami druzí nejmladší, a to ještě jen velmi těsně), tak ke všeobecnému překvapení i tuto kategorii vyhráli a získali tak jako první skupina v historii oba vozembouchy - pro nejlepší chlapeckou skupinu i pro celkové vítěze. Celkově si tak Svišti (smíšený oddíl z Hostěnic / 6. střediska "A JE TO!") odnesli z letošního Vozembouchu 3 putovní ceny ze 4!
 Mladší Svišti s putovní soškou


Starší Svišti s Vozembouchem pro absolutní vítěze

Moderování se opět ujala zkušená, osvědčená a oblíbená dvojice Knofla a Miwe, tentokrát jako Rumcajs a Manka. Rumcajse ovšem strašně bolel zub, a tak Manka vymyslela a naučila děti básničku, aby to Rumcajse přešlo. A opravdu - stačilo dvakrát či třikrát básničku přeříkat a po bolavém zubu nebylo ani stopy! Kéž by to tak fungovalo i v reálném životě...Rumcajse bolí zubManka učí publikum básničkuManka & Rumcajs (Miwe & Knofla)


Tématické písně letos poprvé byly vázané na konkrétního autora - pro Mladší to byl Petr Skoumal jako autor hudby. Taková volba tématu v sobě zákonitě nese riziko, že se některé autorovy populární písně budou opakovat. A tak se i stalo... Takže jsme za dopoledne slyšeli 4× "Kolik je na světě" a 3× "Pět ježibab". Na druhou stranu to umožnilo porotě zvláštním uznáním ocenit nejlepší provedení prvně zmiňované písně - vítězkami této neoficiální soutěže se staly Bílý myši. Ježibaby se už zvlášť nehodnotily, ale jednoznačně nejlepší provedení měli Svišti - už jenom samotné složení skupiny (5 děvčat a
3 kluci) přímo vybízelo k nějakému dramatickému ztvárnění... Kromě toho obětavý otec Nab ještě dopoledne před vystoupením zakoupil v nedalém hobby marketu 5 nových košťat, aby umělecký dojem byl co nejlepší. :-) Osobně musím konstatovat, že výsledek se opravdu povedl - přesvědčit se můžete na tomto videu (ostatní Sviští videa jsou tady).


Bílý myši - Kolik je na světě


Svišti - Pět ježibab

Ani ostatní skupiny však nezůstávaly v uměleckém dojmu pozadu - např. Šídla velmi věrohodně reprodukovala píseň "Pan Šatra" s kolíčky na nosech, Čekanky předváděly havajské tance, a Stopaři, kterých bylo tolik, že se málem uplatnilo pravidlo o maximálním počtu účinkujících a velikosti pódia :-), se všichni převlékli za trpaslíky kvůli písni "Skřítkové zedníci" (úplně jsem viděl tu scénu z filmu "Ať žijí duchové!"). Všechny zmíněné skupiny také právem získaly zvláštní ceny poroty, a s nimi ještě Červenky (vystoupení bez doprovodu dospělého) a Bim bam cililink (nejmladší skupina).


13.D/13 - Píďalky

15.D/15 - Vydry

15.D/15 - Nikolky

21.D/6 - Las Berros

35.D/24 - Šídla


18.Ch/6 - Medvíďata
15.D/15 - Červenky
13.Bo/13 - Ohniváci

Hostěnice/6 -Svišti

28.D/8 - Čekanky (havajské tanečnice)

14.D/28 - Bim bam cililink

2.D/2 - Bílý myši (píseň "Zipy" s názornými pomůckami)

28.V/8 - Stopaři (nebo spíš Skřítkové...?)

Moderátoři Rumcajs a Manka

Poté, co porota spočítala body, bylo jasné, že loňské vítězství obhájili, jak už bylo na začátku prozrazeno, Svišti z Hostěnic, následováni s nevelkým odstupem šestinásobnými vítězi z Bystrce (Šídla), a o pouhý jeden bod za nimi zůstali při své první účasti na Vozembouchu Stopaři z Lesné, kteří se současně stali nejlepší chlapeckou skupinou.


Odpolední část byla zahájena s "drobným" časovým posunem, neboť i přes veškeré plánování a snahu o co nejpřesnější odhad harmonogramu se dopolední část, a zejména vyhlašování, poněkud protáhlo. Moderátorská dvojice byla tentokrát pánská - Maenvin a Willy, a v průběhu celého odpoledne předváděla různé známé zpěváky, popř. zpěvačky, což byla současně divácká soutěž (kdo jich uhodne nejvíc).


Moderátoři Maenvin a Willy


Diváci (mladší Svišti fandí starším Svišťům)

Starší skupiny dostaly jako téma píseň od Ivana Mládka. Po dopoledních zkušenostech s písní "Kolik je na světě" jsem poněkud trnul, kolikrát uslyšíme "Jožina z bažin", ale kupodivu nezazněl ani jednou. Nejspíš zapracovala autocenzura, protože si všichni asi řekli, že to je tak profláknutá píseň, že ji budou zpívat všichni, a nakonec ji tedy nezpíval nikdo... O to zajímavější byl výběr Mládkových písní, protože se dokonce žádná píseň neopakovala ani jednou. Zostra zahájily čtyřnásobné vítězky Poštolky, které píseň "Zkratky" doprovodily vysvětlivkami - to bylo velmi užitečné, protože naprostá většina přítomných již dobu minulou (naštěstí) nepamatovala, takže díky průběžně a hlavně bleskurychle vytahovaným nápisům měli všichni aspoň rámcovou představu, o čem ta píseň vlastně je ("...mistr od ČSAO známou má na PKO, její bratr v OÚNZ..."). Za zmínku také stojí jejich originální bicí, za které si Tygy vysloužila zvláštní uznání poroty - několik docela obyčejných hrnků otočených dnem vzhůru, které ovšem ladily! Jak se to povedlo, nevím, ale bylo to fakt úžasné!

Děvčata z Červánku se tak dlouho nemohla dohodnout na názvu skupiny, až si vybraly snad ten nejdelší, co mohly (parafráze na "Mary Poppins" -
Suprcountryfragilistikexpeliadozní zvěř (kdo to má psát na diplom a vyhlašovat...). Na druhou stranu mě potěšily, neboť k Mládkově písni "Kousavá deka" stylově použily jako doprovod tenorové banjo. Trojnásobné vítězky z Patnáctky, tentokrát pod novým názvem Ule kule (další parafráze, tentokrát na použitý hudební nástroj, tj. ukulele) zaujaly nejen tímto neobvyklým nástrojem, ale také apartními botkami... :-) A výborným rapem, poprávu oceněným zvláštním uznáním poroty pro nejlepší raperku (Lupínek). Veverky z Řečkovic si u poroty "šplhly" množstvím použitých hudebních nástrojů, nebo abych byl přesnější, množstvím věcí, které použily jako hudební doprovod (láhve, valchu, víčko od kotlíku...), za což také dostaly od poroty zvláštní uznání.35.D/24 - Poštolky (Zkratky)

35.D/24 - Poštolky
 7.Ch+17.D/26 - Parola Nova

21.D/6 - Suprcountryfragilistikexpeliadozní zvěř
15.D/15 - Ule kule
 
15.D/15 - Ule kule
46.D/16 - Veverky

2.D/2 - Černé ovce
43.Bo/28 - Ještěrky

 13.D/13 - Carcharias
Hostěnice/6 - Svišti

14.D/28 - Bim bam cililink seniors

Počítání výsledků má tu zvláštnost, že
v podstatě až do poslední chvíle ani porota neví, jak to celé dopadne. Každý porotce napíše do své karty nějaké body, ty se pak vzadu v šatně postupně přeťukají do chytré excelovské tabulky, ovšem díky "krasobruslařskému" pravidlu o škrtání nejvyšší a nejnižší známky se výsledky s každým zadaným číslem záhadně mění (zadáte nějaké číslo a k předchozímu součtu se občas přičte něco úplně jiného... - což ale není chyba, ale specifická vlastnost uvedeného pravidla), takže dokud není zadáno úplně poslední číslo, tak vlastně není nic jisté. Takhle to probíhá každý rok a ani letos se nekonala žádná vyjímka. Jednotliví rozhodčí mi hlásili své body, já jsem je psal do tabulky, ostatní mi koukali přes rameno, jestli je přepisuji správně a samozřejmě zvědavě sledovali, jak vypadají průběžné výsledky. Průběžně to vypadalo na těsný "souboj" Svišťů, Ule kule a Poštolek, neboť chvíli vedli jedni a chvíli zase druzí, ale že se nakonec na stupních vítězů seřadí zrovna takto, to asi nečekal nikdo. Nicméně už v zákulisí se rozhodčí shodli na tom, že výsledek je sice poněkud překvapivý, ale zasloužený. A já mám upřímnou radost z toho, že už ve třetím ročníku po změně pravidel se našla chlapecká skupina, která dokázala prorazit v těžké konkurenci převážně dívčích skupin. Přestože to nelze úplně přesně srovnávat s předchozími ročníky, kdy se skauti a skautky hodnotili zvlášť a nebyly smíšené skupiny, našlo se v historii Vozembouchu takových chlapeckých skupin, které by při společném hodnocení možná dosáhly na metu nejvyšší, již několik (např. Termiti nebo Medvědi). Doufám tedy, že to bude povzbuzením i pro další skauty. Podle počtu chlapeckých skupin v posledních letech to totiž vypadá, že hudebně založení skauti vymírají (já vím, že mutování nelze ovlivnit...), ale snad to není tak hrozné. Pamatujte, že kdo na Vozembouch nepřijde, ten ho nemůže vyhrát!

Na závěr ještě několik fotek z odpolední části:Nitaka & tenor. banjo (Suprcountry...)


Nejlepší raperka Lupínek (Ule kule)


Blecha & baskytara (Ještěrky)


Rowis (Svišti)

Willy

Zico
Sviští přídavek (i s posilami)

Sviští "umělecké" foto


Foto: Nab, Anička, Zico

Fotky

přidáno: 1. 4. 2013 11:12, autor: Jakub Šebek   [ aktualizováno 1. 4. 2013 11:30 ]

Fotky z letošního Vozembouchu si můžete prohlédnout v albech na Rajčeti (Mladší, Starší), ke stažení v plném rozlišení je pak najdete na Ulož.to (Mladší, Starší - pozor: každá kategorie je samostatný zip soubor o velikostech cca 1,1 GB a 810 MB).

Úvodní informace

přidáno: 26. 10. 2012 13:46, autor: Jakub Šebek

22.ročník Dětského Vozembouchu se bude konat v sobotu 23.3.2013 (týden před Velikonocemi, jiný termín už nebyl k dispozici), opět na Sýpce v Medlánkách. Propozice zůstávají beze změny.

Tématické písně budou tentokrát různé pro Mladší a pro Starší:
  • Mladší: píseň, jejímž autorem hudby je Petr Skoumal (bez ohledu na to, kdo je autorem textu - E.Frynta, Z.Svěrák, P.Šrut, J.Vodňanský...)
  • Starší: píseň, jejímž autorem nebo spoluautorem je Ivan Mládek (bez ohledu na to, kdo ji nazpíval)
Myslím, že v obou případech je diskografie velmi bohatá a je tedy z čeho vybírat. Tak ať máte při výběru šťastnou ruku. Připomínám, že v případě jakýchkoliv pochybností je na skupině, aby prokázala, že vybraná píseň splňuje daná kritéria - v tomto případě autorství.

Přihlášky zašlete nejpozději do 31.12.2012 na známou adresu skautsky-vozembouch@email.cz; v emailu uveďte kategorii (Mladší / Starší), název skupiny (pokud už víte), středisko a oddíl/y, kontaktní osobu s emailem a telefonem. Platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele - tedy pořadí, v jakém budou skupiny na Vozembouchu vystupovat, se nebude losovat, ale skupiny si budou vybírat podle toho, jak rychle se přihlásí. Prezenční karty se seznamem účinkujících a výběrem písní budu chtít až v lednu po uzavření přihlášek (soubor bude ke stažení na těchto stránkách).

1-2 of 2