24.ročník (2015)

24.ročník - mladší kategorie: 21.3.2015, společenské centrum Sýpka (Kytnerova 1, Brno-Medlánky)
Téma: zeměpisný objekt

Nějak se nám v posledních letech ustálil termín Vozembouchu na začátku jara (24.3.2012, 23.3.2013, 22.3.2014, 21.3.2015). 
Ne že by to bylo záměrně - prostě to tak nějak vychází v období mezi Jarními prázdninami a Velikonocemi... Na letošní Vozemboušskou sobotu připadlo nejhezčí počasí z celého března, což bylo na jednu stranu velmi příjemné, ovšem drobnou nevýhodou bylo, že skupiny se o přestávkách rozprchly do okolí a občas nebylo jednoduché je vrátit zase zpět do sálu... :-)

V kategorii Mladších se po 5 letech na pomyslný stupeň nejvyšší postavily světlušky z 15.D / 15.střediska, tentokráte pod názvem Leverky (kříženec Ledňáčků a Veverek). 15. dívčí oddíl tak po letech 2008 a 2009 dobyl své třetí vítězství. Již podruhé za sebou nebyla mezi mladšími účastníky žádná skupina vlčat, takže chlapecká putovní cena zůstala opět neudělena. :-(   Vlčata - co je s vámi???

Mezi Staršími naopak kluci řádí jako černá ruka: již potřetí za sebou se absolutními vítězi stali skauti z Hostěnic / 6.střediska - Svišti boyz, a v souladu s pravidly nastavenými na 20. ročníku (byť k velké nelibosti dívčích, popř. smíšených skupin) znovu uzmuli oba putovní vozembouchy. Na jednu stranu bych řekl, že konečně se zase objevila výborná chlapecká skupina, a že se holky musí holt víc snažit, ale musím přiznat, že s takovou dominancí klukovské skupiny jsem při změně pravidel nepočítal, a tudíž pro příští jubilejní 25.ročník pravidlo o udělování putovních cen opět změním (viz tento článek).

Absolutní vítězové:

 Leverky (15.D/15)


Svišti boyz (Hostěnice/6) 

Moderování dopolední části se nemohl ujmout nikdo jiný, než naše nejlepší moderátorská dvojice Knofla a Miwe, resp. Fiona a Shrek (+ Oslík). Protože z původně přihlášených 9 skupin nakonec 3 odpadly, proběhlo dopoledne v poněkud volnějším tempu než obvykle (v minulých letech se účastnilo 10, 13 a v roce 2012 dokonce 14 skupin - to byl fofr...). Došlo tudíž i na dvě divácké soutěže - nafukování balónků a ukázky "bojových umění". Po stránce hudební, pěvecké a často i dramatické byly všechny skupiny výborné o vítězi (Leverky) nakonec rozhodl jediný bod. Šídla na druhém místě si zase odnesla zvláštní diplom za nejlepší umělecký dojem. Třetí skončily loňské vítězky Bílý myši, které se mj. pokusily uplatit porotu chlebem s marmeládou, což byl tématický doplněk jejich písně "Snídaně". Ohniváci zaujali indiánskými obleky a africkým bubnem, který porota ocenila zvláštním diplomem. Svišti benjamínci byli s věkovým průměrem cca 6,5 roku (!) spolehlivě nejmladší skupinou za několik posledních let, ne-li vůbec v celé historii Vozembouchu - musel bych se zanořit do archívu a dlouho hledat (obvykle bývá věkový průměr mladších skupin přes 8 let). Světlušky z Bim bam cililinik Juniors získaly cenu poroty za autorskou píseň a její provedení (Malý Riči - píseň Malé kotě přetextovala porotkyně Šery).


Shrek (Miwe), oslík a Fiona (Knofla)

porota

Ohniváci (
13.Bo/13)

Ohniváci (13.Bo/13)

Bim bam cililink Juniors (14.D/28)


Bim bam cililink
 Juniors (14.D/28)
Šídla (
35.D/24)
Šídla, resp. malá koťata


Svišti benjamínci (
Hostěnice/6)

Svišti benjamínci (
Hostěnice/6)

Leverky (
15.D/15)

Leverky (
15.D/15)
Bílý myši (
2.D/2)

Bílý myši
uplácí porotu... :-)


Odpolední část patřila k jedněm z nejlepších, které jsme v dosavadní historii Vozembouchu mohli vidět (a slyšet). Všechny skupiny udělaly od loňska velký pokrok a sklízely zasloužený potlesk i uznání poroty, která to letos měla obzvláště těžké. Vysokou laťku nasadily hned první Poštolky, a to nejen svým svérázným salámovým pojetím písně Krásnou Vysočinou. Myslím, že právem nakonec získaly cenu poroty za nejlepší umělecký dojem. Vydrovky nezůstaly pozadu a jejich županová párty s překvapením (trenýrky) rovněž sklidila bouřlivý aplaus, stejně jako roztančené Carcharias. Bim bam cililink mají poněkud smůlu v tom, že nemůžu objektivně posoudit jejich vystoupení, neboť jsem tou dobou pobýval v zákulisí, jsa angažován jako hudební doprovod Medvědů (přece jen lákadlo v podobě čistě rodinné kapely složené ze tří sourozenců a jejich otce je příliš velké...). Po přestávce přišel rockový nářez v podobě Veverek, následován stříbrnými velrybami, resp. Ptáky z Niky. Sviští sestry se rozhodly svým starším bratrům dokázat, že to zvládnou samy, a rozhodně se jim to povedlo - jejich kvarteto Svišti Sisters No. 1 si kromě celkového 4. místa odneslo také cenu poroty za píseň Dvě báby. Jako předposlední se představily tradiční účastnice ze Dvojky, tj. Černé ovce, které zaujaly velmi netradičním představením svých písní - beze slova, jen pomocí nápisů na zádech. Poslední v sérii vystoupení, ale nakonec první v absolutním pořadí, byli Svišti boyz, kteří si celkové vítězství odnesli již potřetí za sebou (a nevypadají, že by to chtěli nějak měnit...)!Poštolky
Poštolky (35.D/24)

Poštolky
Poštolky (35.D/24)
 Vydrovky
Vydrovky (15.D/15)

Vydrovky
Vydrovky (15.D/15)
Carcharias
Carcharias (13.D/13)
 
Carcharias
Carcharias (13.D/13)
Bim bam cililink
Bim bam cililink (14.D/28)

Bim bam cililink
Bim bam cililink (14.D/28)
Medvědi
Medvědi (18.Ch/6)

Medvědi
Medvědi (18.Ch/6)
Veverky
Veverky (
46.D/16)

Veverky
Veverky (
46.D/16)

Ptáci z Niky
Ptáci z Niky (
15.D/15)

Ptáci z Niky
Ptáci z Niky (
15.D/15)
Svišti sisters No.1
Svišti sisters No.1 (Hostěnice/6)

Svišti sisters No.1
Svišti sisters No.1 (
Hostěnice/6)

Černé ovce
Černé ovce (2.D/2)
 
Černé ovce
Černé ovce (2.D/2)
Svišti boyz
Svišti boyz (
Hostěnice/6)

Svišti boyz
Svišti boyz (
Hostěnice/6)

Fotky

přidáno: 29. 3. 2015 22:31, autor: Jakub Šebek   [ aktualizováno 30. 3. 2015 4:01 ]

Fotky jsou k dispozici po jednotlivých kategoriích 

24.ročník - co, kdy, jak

přidáno: 28. 10. 2014 3:47, autor: Jakub Šebek   [ aktualizováno 8. 11. 2014 1:59 ]

24.ročník Vozembouchu v dětských kategoriích proběhne v sobotu 21.3.2015 opět v sále Sýpka v Medlánkách.Přihlašujte se jako obvykle mailem (skautsky-vozembouch@email.cz) do 31.12.2014, uveďte středisko, oddíl, název skupiny, kategorii (Mladší / Starší), složení (kluci, holky, smíšená skupina) a hlavní kontaktní osobu (mail + telefon). Aby se mi ta záplava mailů dobře třídila, napište, prosím, do předmětu "24.Vozembouch - přihláška (<název_skupiny nebo středisko/oddíl>)". Kdo se dřív přihlásí, ten si bude moci dřív vybrat pořadí, kdy bude chtít vystupovat. Propozice zůstávají beze změny.

Téma bude tentokrát (opět) společné pro obě kategorie, a to: zeměpisný objekt. Tím je myšlen potok, řeka, rybník, jezero, moře, oceán, nížina, vysočina, kopec, hora, sopka, pohoří, vesnice, město, stát nebo kontinent (výčet je taxativní, tj. musí to být něco z uvedeného výčtu a nic jiného). Abychom to (opět) trochu uzpůsobili jednotlivým kategoriím, tak u Mladších stačí, aby se tento "zeměpisný objekt" v písni objevil (buď obecným slovem nebo konkrétním názvem nebo obojím), zatímco u Starších musí píseň být převážně o tomto "zeměpisném objektu", resp. "zeměpisných objektech" (tj. může jich v písni být i více naráz). Pokusím se to vysvětlit na příkladech: píseň "Beskyde, Beskyde" by u Mladších prošla (je v ní zmíněno pohoří Beskydy), ale u Starších ne (píseň není primárně o Beskydech, ale o bačovi na Beskydech). Píseň "Už se ten Tálinskej rybník nahání" by u Mladších opět v pohodě prošla (je tam rybník) a u Starších s odřenýma ušima taky (píseň je v podstatě o tom rybníku, minimálně první sloka ze dvou, tj. polovina písně). Pokud si nebudete s výběrem písně jistí, ozvěte se a zkonzultujeme to. Invenci se meze nekladou, takže pokud se rozhodnete složit si vlastní píseň nebo přetextovat si nějakou existující tak, abyste se vešli do zadání, pusťte se směle do toho (v tom případě pošlete text společně s registrační kartou).

8.11.2014: Předpokládám, že se to rozumí tak nějak samo sebou, ale pro jistotu upřesňuji, že píseň, popř. ten zeměpisný objekt může být v jakémkoliv jazyce (např. celá píseň v angličtině, nebo píseň v češtině a název zeměpisného objektu anglicky), a také že se nemusí jednat o žádný existující zeměpisný objekt (můžete si např. vymyslet vlastní text o fiktivním kontinentu nebo pohoří). U cizojazyčných textů bude jedinou podmínkou dodat text písně spolu s registrační kartou (v lednu), a pokud to bude jiný jazyk než angličtina, tak také překlad (nemusí být od soudního tlumočníka... :-) ).

1-2 of 2